Σάββατο 31 Μαρτίου 2012

Οι Έφηβοι του “Άρη” Θήβας Πρωταθλητές της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας- Εύβοιας 2011-2012

Μετά την επιτυχία της περιόδου 2009-2010 και δεύτερο πρωτάθλημα για την ομάδα εφήβων του “Άρη”, αφού την Κυριακή 25 Μαρτίου στο κλειστό γήπεδο των Λιβανατών επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας του “Ιωνικού” Λαμίας με σκορ 55-47 και κατέκτησε το πρωτάθλημα.
Ο αγώνας είχε δύο πτυχές, στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του “Άρη” ήταν περισσότερο αποτελεσματική και κέρδισε με 15-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Λαμίας με σκληρή άμυνα και χάρη στα τρία τρίποντα που πέτυχε επιβλήθηκε με 11-19. Επομένως το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες σχεδόν ισόπαλες με σκορ 26-25. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό σχεδόν ισόπαλο με σκορ 13-12 ενώ το στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδα του “Άρη” ήταν καλύτερη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και γι’ αυτό και επιβλήθηκε  με 16-10. Τελικό σκορ όπως αναφέραμε στην αρχή 55-47.
Το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο παρ’ όλη την αγωνιστικότητα και μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της Λαμίας για να πάρουν την νίκη. Η διαιτησία των κυρίων Ντάνου και Χριστοδούλου ήταν ικανοποιητική, δεν ευνόησε καμία ομάδα και φυσικά δεν επηρέασε το αποτέλεσμα. Μετά το τέλος του αγώνα ο αρχηγός της ομάδας του “Άρη”, Αλέξης Λιαμπότης παρέλαβε το κύπελλο από αντιπρόσωπο της Ένωσης μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των συμπαικτών του και των πολλών φιλάθλων της ομάδας μας που υποστήριξαν πολύ ένθερμα τη κάθε προσπάθεια των παικτών. Η ομάδα του “Άρη” Θήβας θα συμμετάσχει στα προκριματικά του πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων που θα διεξαχθεί στη Χαλκίδα στις 18-20 Απριλίου.
“ΑΡΗΣ” ΘΗΒΑΣ Σύνθεση: (προπ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ Σ.) ΚΑΣΑΪ Σ. 9π. (1τρ.), ΦΙΛΙΠΠΟΥ Δ. 1π., ΘΕΡΓΙΑΚΗΣ Κ., ΚΑΝΙΝΗΣ Ι., ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ Ν. 5π., ΜΑΝΩΛΗΣ Α., ΚΟΥΜΠΕΣ Ε. 18π. (1τρ.), ΛΙΑΜΠΟΤΗΣ Α. 14π. (1τρ.), ΠΑΝΔΗΣ Ν. 7π.
“ΙΩΝΙΚΟΣ” ΛΑΜΙΑΣ Σύνθεση: (προπ. ΖΑΡΟΝΙΚΟΛΑΣ Λ.) ΔΑΙΤΣΙΩΤΗΣ Μ., ΚΑΤΣΟΓΙΑΝΝΟΣ Χ., ΑΛΕΞΙΟΥ Α. 4π., ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ Β. 14π. (1τρ.), ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Α., ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ Σ. 15π. (3τρ.), ΔΕΡΛΟΣ Σ., ΤΣΙΩΛΗΣ Ι. 2π., ΦΥΚΑΣ Π., ΣΑΛΤΗΣ Ι. 2π., ΣΙΟΥΤΑΣ Λ. 6π., ΕΥΘΥΜΙΟΥ Ι. 3π. (1τρ.)
Τα δεκάλεπτα: 15-6, 11-19, 13-12, 16-10.