ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΕΥΒΟΙΑΣ

(Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Γ.Σ. “ΕΡΜΗΣ” ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ Α.Σ. “ΑΡΗΣ” ΘΗΒΑΣ 80-88

ΕΦΗΒΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Σ. “ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ” ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ - Α.Σ. “ΑΡΗΣ” ΘΗΒΑΣ 63-74

Με νίκη τελείωσε το Α’ γύρο του πρωταθλήματος ανδρών Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο “Άρης” Θήβας. Συγκεκριμένα το Σάββατο 5/1 στο κλειστό του Σχηματαρίου, επικράτησε επί της τοπικής ομάδας με σκορ 80-88. Με την επιτυχία αυτή η Θηβαϊκή ομάδα ανεβαίνει στο ρετιρέ της βαθμολογίας περνώντας στη τρίτη θέση με 15 βαθμούς, έχοντας 6 νίκες και 3 ήττες.

Η νίκη ήταν δύσκολη γιατί ο Ερμής είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα που δεν χαρίζεται σε κανένα. Ο δυναμισμός της φαίνεται και από τις αποβολές με 5 φάουλ 4 παικτών που δεν τελείωσαν την κανονική διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες του “Άρη” ιδιαίτερα στο Α’ ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και ούτε να εφαρμόσουν το προσφιλές παιχνίδι τους που βασίζεται στη ταχύτητα και τις αντεπιθέσεις. Βέβαια έμεναν κοντά στο σκορ, αφού το Α’ ημίχρονο έληξε 34-28 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του “Άρη”  αφυπνίστηκαν σε άμυνα και επίθεση, σημειώνοντας 24 πόντους έναντι 10 των αντιπάλων τους και παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες έπαιξαν γρήγορο και ανοικτό μπάσκετ, το οποίο έληξε με σκορ ισόπαλο 36-36.

Σύνθεση: (προπ. Σ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ΧΑΡΑΤΣΗΣ Α. 32π. (1τρ.), ΚΑΝΙΝΗΣ Ι. 7π., ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΙΛΗΣ Ι. 18π. (1τρ.), ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ Ν. 3π. (1τρ.), ΚΑΡΑΜΑΓΚΙΩΛΗΣ Π., ΚΟΥΜΠΕΣ Ε. 18π. (1τρ.), ΛΙΑΜΠΟΤΗΣ Α., ΚΛΟΥΡΑΣ Π. 8π., ΠΑΝΔΗΣ Ν. 2π., ΚΑΡΑΜΠΙΤΣΑΚΟΣ Α., ΠΑΓΩΝΗΣ Ι., ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ Ν.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 20-17, 10-24, 36-36.

Αήττητη συνεχίζει η εφηβική ομάδα του “Άρη”, καθώς τη Κυριακή 6/1, στο κλειστό γήπεδο της  Μαλεσίνας,  επικράτησε της τοπικής ομάδας με σκορ 63-74.

Σύνθεση: (προπ. Σ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ΚΑΣΑΪ Σ. 18π., ΚΑΝΙΝΗΣ Ι. 12π., ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ Ν. 13π. (1τρ.), ΚΟΥΜΠΕΣ Ε. 20π. (1τρ), ΠΑΓΩΝΗΣ Ι. 2π., ΤΣΟΜΠΑΝΕΛΗΣ Γ. 4Π., ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΣΤ., ΖΥΓΟΓΙΑΝΝΗΣ Λ., ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ Μ. 1π., ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ Γ., ΒΛΑΧΟΣ Ε. 4π., ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ν.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 16-18, 17-22, 15-23.