Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016

Α” ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 54-47

Α” ΕΣΚΑΣΕ

Ο Άρης το απόλυτο νικών!

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έχει κάνει ο Άρης Θήβας που μετά την επικράτηση επί της Αυλίδας με 54-47 έφτασε στο 3/3 κρατώντας μια από τις λίγες πλέον θέσεις στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα…
Ο Άρης δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά κατάφερε και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και αυτό είναι που μετράει σε τελική ανάλυση.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τομαρά, παρότι αγωνίστηκε για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης χωρίς τον Σαμουρέλη που αποβλήθηκε στην πρώτη περίοδο με 2 τεχνικές ποινές και ντισκαλιφιέ, αποδείχθηκε δυνατός αντίπαλος για τους “κιτρινόμαυρους” έχοντας και π΄λαι όμως πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι όπως και πριν από μια εβδομάδα απέναντι στον Τελεθριακό.
Οι 54 πόντοι που δέχθηκε η Αυλίδα ήταν λίγοι, αλλά οι 47 ενεργητικό ελάχιστοι για να περάσεις με το διπλό μέσα από τη Θήβα, πόσο μάλλον το ποσοστό των φιλοξενούμενων σε βολές και σουτ τριών πόντων….
Ο Άρης που επίσης έχασε τον Πανδή με αποβολή και έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μανώλα, πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο ημίχρονο (28-26) για να το διευρύνει στη συνέχεια (42-35). Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες έμειναν για αρκετή ώρα στο 49-45 με τον Άρη πιο ψύχραιμο στο τέλος να παίρνει τελικά τη σημαντική νίκη με 54-47.

Διαιτητές: Ντάνος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 10-13, 14-9, 12-12.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος 2, Καραδόπουλος, Ματσαγγούρας 1, Γκόλιας 13 (1), Σκυριανός 4, Τσιρόπουλος 2, Κλούρας 7, Τζουμανέκας, Χαρίσης 8, Ευγενίου 7 (1), Πανδής 2, Ψαριανός 6.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς): Γκολιάς 12 (1), Σπύρου, Σέφκας, Αχματιώτης, Κατσούλας 3, Τσατσαρώνης, Αγγελής 2, Κωνσταντόπουλος 4, Τζεβελέκος, Σολδάτος 8 (1), Σαμουρέλης 5, Βασιλείου 12 (1).