Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

«Τρείς αγώνες… Τρείς Νίκες»

Αυτά είναι τα αποτελέσματα των αγώνων μπάσκετ που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 3/3 και τη Κυριακή 4/3.
Συγκεκριμένα στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας Ανδρών της Περιφέρειας Στ. Ελλάδας, η ομάδα του “Άρη” επικράτησε στο κλειστό “Ερ. Χατζόπουλος” της Θήβας, της αντίστοιχης του Α.Σ. “Λοκρού” Αταλάντης με σκορ 67-51.
       Το αποτέλεσμα αυτό δίνει το δικαίωμα στη Θηβαϊκή ομάδα να παραμείνει στη Α΄ κατηγορία και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2012-2013. Η νίκη αυτή αποκτά εξαιρετική σημασία γιατί στη σύνθεση της νεανικής και ανανεωμένης σε σχέση με τη περσινή ομάδα του Άρη συμμετείχαν μόνο τρείς άνδρες, ενώ στη δεκάδα που παρέταξε ο προπονητής Σ. Γερμανός συμμετείχαν 5 έφηβοι και δύο από την ομάδα των παίδων. Εξαιτίας της κρισιμότητας του αγώνα τον πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και τελείωσε με σκορ 26-26. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του “Άρη” έτρεξαν, σκόραραν στον αιφνιδιασμό, κέρδισαν πολλά φάουλ και σημείωσαν 11 ελεύθερες βολές. Τελικά η ομάδα του “Λοκρού” δεν άντεξε την πιεστική άμυνα και την ταχύτητα των “Αρειανών” και έτσι το δεύτερο ημίχρονο έληξε με σκορ 40-25.
       Το βάρος του σκορ σήκωσαν στις πλάτες τους οι: Χαρατσής Α. 24π. (1τρ.), Κουτσοβασίλης Ι. 14π. και Πανδής Ν. 14π. (2τρ.). Όλοι οι παίκτες συμμετείχαν ενεργά στη πολύ καλή αμυντική λειτουργία που ήταν και ένα από τα βασικά κλειδιά της νίκης. Έντονη ήταν η παρουσία πολλών φίλων του “Άρη” οι οποίοι ενθάρρυναν την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Σύνθεση: (προπ. Σ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ΧΑΡΑΤΣΗΣ Α. 24π. (1τρ.), ΚΑΣΑΙ Σ., ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΙΛΗΣ Ι. 14π., ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ Ν. 5π., ΠΑΓΩΝΗΣ Ι., ΚΑΡΑΜΑΓΚΙΩΛΗΣ Π. 1π., ΚΟΥΜΠΕΣ Ε. 7π., ΛΙΑΜΠΟΤΗΣ Α. 1π., ΚΑΝΙΝΗΣ Ι., ΠΑΝΔΗΣ Ν. 14π. (2τρ.)
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 11-11, 22-17, 19-8.
      Τη Κυριακή 4-3, στις 12 το μεσημέρι στο κλειστό γήπεδο “Χαλκιά” της Χαλκίδας, η ομάδα εφήβων του “Άρη” αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της Α.Ε. “Έξω Παναγίτσας” Χαλκίδας για το πρωτάθλημα εφήβων περ. Στ. Ελλάδας, με στόχο την πρόκριση στο τελικό. Οι παίκτες του “Άρη” έπρεπε όχι μόνο να κερδίσουν αλλά και να πετύχουν μια διαφορά 9 πόντων, πράγμα που πέτυχαν με σκορ 66-75. Είχαν τα ηνία του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του με εξαίρεση το Β’ δεκάλεπτο το οποίο έχασαν 16-11 ενώ επικράτησαν στο Α’ με 19-14, στο Γ’ 17-12 και στο Δ’ με 28-24. Έτσι στον τελικό θα αντιμετωπίσουν την ομάδα εφήβων του “Ιωνικού” Λαμίας.
Σύνθεση: (προπ. Σ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ) ΚΑΣΑΙ Σ. 5π., ΦΙΛΙΠΠΟΥ Δ. 1π., ΚΑΝΙΝΗΣ Ι. 3π., ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ Ν. 15π., ΜΑΝΩΛΗΣ Α., ΚΟΥΜΠΕΣ Ε. 31π. (2τρ.), ΛΙΑΜΠΟΤΗΣ Α. 11π. (1τρ.), ΠΑΝΔΗΣ Ν. 9π., ΠΑΓΩΝΗΣ Ι.
      Την ίδια μέρα στο κλειστό “Ερ. Χατζόπουλος” της Θήβας στις 14:00, η ομάδα γυναικών του “Άρη” στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περ. Στ. Ελλάδας αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της Α.Ε. Λιβαδειάς, επί της οποίας επιβλήθηκε με το καταιγιστικό σκορ 85-25.
Ο αγώνας δεν προσφέρεται για κριτική, αφού η ομάδα του Άρη αποτελείτε από αθλήτριες με πλούσιο αγωνιστικό παρελθόν αλλά και παρόν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκαν και παίκτριες της ομάδας κορασίδων.
Σύνθεση: (προπ. ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΙΛΗΣ Ι.) ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ Π. 6π., ΣΙΔΕΡΙΑ Β. 7π., ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΙΛΗ Μ. 6π., ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Φ. 12π., ΜΑΜΑΣΟΥΚΑ Χ. 9π. (1τρ.), ΜΠΟΥΤΣΙΚΟΥ Β. 4π., ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Δ. 6π. (2τρ.), ΤΡΑΥΛΟΥ Α. 16π. (1τρ.), ΨΑΡΑΚΗ Μ. 2π., ΘΕΟΔΩΡΗ Γ. 2π., ΣΟΥΤΑ Β., ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Β. 15π.
Τα δεκάλεπτα: 27-6, 27-4, 20-6, 11-9.